Մարտ 19–23, Զուիցերիոյ «Յակոբ Թօփալեան» հայկական հիմնադրամի նախաձեռնութեամբ եւ ջանքերով, Հայաստան կրկին մասնակցեցաւ Ժընեւի Գիրքի միջազգային ամէնամեայ ցուցահանդէս-տօնավաճառին:
Հայկական տաղաւարին մէջ ցուցադրուած էին Հայաստանի եւ արտասահմանի մէջ վերջին տարիներուն տպագրուած հարիւրէ աւելի հայերէն եւ օտար լեզուներով բազմաթիւ հրատարակութիւններ:
Ցուցահանդէսի հինգ օրերու ընթացքին, գիրքերու ցուցադրութեան զուգահեռ, տեղի ունեցան դասախօսութիւններ՝ նուիրուած հայ ժողովուրդի պատմութեան, լեզուին, գրականութեան, երաժշտական արուեստին, ճարտարապետութեան, ԻՒՆԷՍՔՕ-ի համաշխարհային ժառանգութեան ցանկին մէջ ներառուած հայկական կոթողներուն, ինչպէս նաեւ Հայոց ցեղասպանութեան, Արցախի պատմամշակութային ժառանգութեան: Առանձին անդրադարձներ եղան Հայաստանի զբօսաշրջային մեծ ներուժին, ինչպէս նաեւ խաղողագործութեան եւ գինեգործութեան հարուստ աւանդութիւններուն: Ներկայացուեցաւ նաեւ Պրիւսէլի «Պօղոսեան» եւ Լիոնի «Պիւլլիւքեան» հիմնադրամներու գործունէութիւնը:
Ինչպէս նախորդ տարիներուն, այս տարի եւս, Հայաստանի տաղաւարին հանդէպ ցուցահանդէսի այցելուներուն հետաքրքրութիւնը մեծ էր՝ նկատի ունենալով ներկայացուած գիրքերու բազմազանութիւնը, ինչպէս նաեւ դասախօսութիւններուն՝ հեղինակաւոր բանախօսներու մասնակցութիւնը:
1986-ին հիմնադրուած Ժընեւի Գիրքի միջազգային ցուցահանդէսը իր ծաւալով աշխարհի մէջ երկրորդն է ֆրանսախօս ցուցահանդէսներու շարքին եւ ամէնէն մեծը՝ Զուիցերիոյ մէջ: Իւրաքանչիւր տարի ան կը հիւրընկալէ 100.000-է աւելի այցելուներ, 820 հրատարակչութիւններ եւ աւելի քան 800 հեղինակներ: ■