Լոս Անճըլըսի Ռոզ եւ Ալէք Փիլիպոս Ազգային վարժարանի 55-ամեակի տօնախմբութեան առթիւ ամերիկահայ համայնքը 5 միլիոն տոլար հանգանակած է։ Չափազանց ուրախալի իրադարձութիւն՝ հայկական լրատուական հորիզոնի յուսալքիչ ու անբարենպաստ լուրերու ենթախորքին վրայ։ Լուրը ա՛լ աւելի խանդավառող է, եթէ նկատի ունենք որ այդ 5 միլիոնը կը հանգանակուի հակառակ Գալիֆորնիոյ սարսափելի հրդեհներուն հետեւանքով ամերիկահայերուն կրած բազմաթիւ նիւթական վնասներուն եւ օգնութեան կարիք ունեցողներուն։
Հաւաքուած գումարէն աւելի՝ նախանձելի է համայնքը դպրոցին շուրջ համախմբելու կարողականութիւնը։ Դպրոցը, հաւաքականութեան մը ապագան է։ Որքան ան հոգածութեան առարկայ դառնայ, այնքան ամուր հիմքերու վրայ կը տեղադրուի համայնքի զարգացումը, աշակերտութիւնը պզտիկուց վարժեցնելով՝ այնքան հող կը պատրաստուի իրարու հետ աշխատելու, գործակցելու։ Մարտ 15-ի վերոնշեալ տօնախմբութեան յանձնախումբը կրցած է ի մի բերել Դպրոցի տնօրէնութիւնը, խնամակալ մարմինը, բոլոր հին ու նոր բարերարները, նախկին սաները, տեղւոյն առաջնորդը, նոյնիսկ Արամ Ա. կաթողիկոս ձեւով մը ներկայ եղած է դպրոցին յղած օրհնութեան գիրով, ինչպէս նաեւ ՀՅԴ-ն, ՀՕՄ-ը, ՀՄԸՄ-ը, Հայ դատի յանձնախումբը, ծնողներ, լրասփիւռ…։
Ֆրանսահայ դպրոցները որքան ուրախ պիտի ըլլային եթէ նման հանգանակութիւն կարենային իրականացնել։ Որքան մեծ պիտի ըլլար անոր օգուտը եթէ հանգանակութիւնը առիթ ըլլար համայնքը համախմբելու։ Վերջապէս դպրոցներուն կարիքները մեծ են։ Եթէ միայն Փարիզի շրջանի չորս դպրոցները նկատի առնենք, չորսն ալ նիւթական հսկայական կարիքներ ունին՝ նորոգութեան, նոր դասարաններու, ուսուցիչներու վարձատրութեան, դպրոցի արդիականացման, բակի հնարաւորութիւնները մեծցնելու համար նոր տարածքներու ձեռքբերման… Դպրոցասէրը, դպրոցին տանիքի նորոգութեան համար մեծ ծախսեր դիմագրաւելու հարկադրուեցաւ, դպրոցի երկրորդական բաժնին բացումը արդէն տասը տարիէն աւելի է լուծումի կը սպասէ։ Իսիի Թարգմանչացը միջնակարգի դասարաններ բանալու համար նիւթական նպաստի պէտք ունի, Արնուվիլի Հրանդ Տինքը տարիներու երկայնքին դպրոցը ընդարձակելու ծրագիր կը հետապնդէ։
Մինչեւ հիմա իւրաքանչիւր կառոյց ինքնիր գլխուն ճարին նայած է։ Թերեւս այս բոլորին մէջէն պէտք է առանձնացնել Ալֆորվիլի Արապեան- Ս. Մեսրոպ դպրոցի պարագան, որ վայելած է նեցուկը անկախ կառոյցի մը՝ APCAF-ի (Association pour la Promotion de la Culture Arménienne en France / Ֆրանսայի մէջ հայկական մշակոյթի զարգացման ընկերակցութիւն), զոր 2007-ին նորընտիր առաջնորդ Նորվան Սրբազան իր ընտրութեան առաջին օրէն ստեղծեց Թեմին կից, դպրոց կառուցելու ու մշակութային զարգացման զարկ տալու նպատակով։ Ալֆորվիլի դպրոցին բախտը վիճակեցաւ ըլլալու՝ առաջին օգտուողը APCAF-ի հովանաւորութենէն, որուն շնորհիւ 15 Յուլիս 2015-ին հիմնադրութիւնը կատարուեցաւ Գէորգ Հ. Արապեան – Ս. Մեսրոպ վարժարանին, հովանաւորութեամբ Ֆրանսայի եւ Հայաստանի վարչապետերուն։ APCAF կառուցեց նաեւ Մարիամ Արապեան մանկապարտէզը, որ անցեալ Սեպտեմբերին պէտք է բանար իր դռները, սակայն Գէորգ Արապեան – Ս. Մեսրոպ վարժարանի խնամակալ մարմինին անոր՝ APCAF-ի հետ անհամաձայնութիւններու պատճառով, վերջինս մանկապարտէզի յանձանձումը յանձնեց նոր խնամակալ մարմինի մը (AGEFAA)։
Ահաւասիկ, իսկական դժբախտութիւնը. Ալֆորվիլի դպրոցի պարագան իրապէս նախանձելի կրնար ըլլալ, ինչպէս Լոս Անճըլըսի Ռոզ եւ Ալէք Փիլիպոս Ազգային վարժարանինը։ Մանուկներուն ապագան կը պահանջէ որ կողմերը հաշտութեան եզր գտնեն, զիրար յարգեն, տարուած հսկայական աշխատանքը գնահատեն։
Վերջապէս, APCAF-ը կրնայ դառնալ համայնքի հանգանակութեան կեդրոնական մարմինը, բոլոր դպրոցներուն կրթական ու մշակութային կարիքները հոգացող, այնպէս՝ ինչպէս Հայաստան հիմնադրամը հանգանակութիւն կը կատարէ հիմնականին մէջ ի նպաստ Հայաստանի։ Կը բաւէ համերաշխ մթնոլորտի մէջ արժանապէս գնահատել տարուած աշխատանքը։
Ալֆորվիլի պարագային պէտք է նշել նաեւ քաղաքապետարանին քաջալերանքը, տրամադրած նպաստը, որպէսզի երեխաները վայելեն նորակառոյց մանկապարտէզի մը բոլոր առաւելութիւնները։