Հայաստանի եւ Հայ առաքելական եկեղեցւոյ շահերը
2020-ի պատերազմի հետեւանքները դեռ կը չարչրկեն հայաշխարհը՝ Հայաստանն ու Սփիւռքը։ Ասոր ցայտուն դրսեւորումն է Հայ առաքելական եկեղեցւոյ (ՀԱԵ) ներքաշուիլը քաղաքական գործընթացներուն մէջ՝ դրդուած Հայաստանի եւ արտասահմանի ռուսամէտ շրջանակներուն կողմէ։ Գործընթացը սուր բնոյթ ստացաւ 2024-ին՝ Բագրատ Գալստանեանի նախաձեռնած արշաւով, որ ծայր առաւ Տաւուշի մէջ սահմանազատման առաջին օրերուն, հասաւ մինչեւ մայրաքաղաք Երեւան, ուր դրուեցաւ Վարչապետին հրաժարականի պահանջը։ Շարժումը շարունակուեցաւ «Սրբազան պայքար» դրօշին ներքոյ՝ առանց դատապարտուելու Մայր Աթոռին կողմէ, որ բաւարարուեցաւ միայն Բագրատ Սրբազանին պաշտօնավարման սառեցման որոշումով։
Ահա այս կէտէն սկսաւ եկեղեցականներուն քաղաքականութեամբ զբաղելու ծանրակշիռ եւ հակասահմանադրական քայլը, որուն յաջորդեցին դատական համակարգին հետապնդումները բարձրաստիճան եկեղեցականներու նկատմամբ՝ պետական յեղաշրջման փորձի ամբաստանութիւններով։ Հակառակ եկեղեցականներու պնդումներուն՝ պայքարը զուտ քաղաքական էր եւ տակաւին կը մնայ քաղաքական, այնքան ատեն որ ՀԱԵ-ի Գերագոյն հոգեւոր խորհուրդը չէ դատապարտած բարձրաստիճան եկեղեցականներու քաղաքականութեամբ զբաղելու նախաձեռնութիւնները։ Մինչդեռ եկեղեցականներուն կողմէ դատախազութեան ամբաստանութիւնները կը դատապարտուին իբրեւ կառավարութեան միջամտութիւն՝ եկեղեցւոյ ներքին կեանքին։
Դժբախտաբար, Եկեղեցի-պետութիւն յարաբերութիւնները վերջին շրջանին խիստ վատթարացան, այն աստիճան, որ Վեհափառ հայրապետը որոշեց, Հայաստանի անկախութեան շրջանին առաջին անգամ ըլլալով, Եպիսկոպոսաց ժողովը գումարել ո՛չ թէ ՀԱԵ-ի հոգեւոր կեդրոն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի, այլ օտար երկրի՝ Աւստրիոյ մէջ։
Եկեղեցի-պետութիւն պայքարը դիմագիծ փոխեց՝ վերածուելով նաեւ ներեկեղեցական պայքարի, ՀԱԵ տասը եպիսկոպոսներու «Բարեկարգումի շարժման» մեկնարկով եւ քահանայական դասու հոգեւոր հովիւներու ըմբոստութեամբ։ Մայր Աթոռը կը գտնուի ծանր կացութեան մէջ. ան կ՚անտեսէ այն ծանր ամբաստանութիւնները, որոնցմով ՀԱԵ-ի բարձրաստիճան եկեղեցականները՝ որոնց կարգին նաեւ Վեհափառ հայրապետը, կը մեղադրուին կուսակրօնութեան ուխտի դրժման եւ այլ ներքին կանոնական խախտումներու համար։ Ստեղծուած իրավիճակին մէջ, Եկեղեցին որոշած է հայ հասարակութեան, ինչպէս նաեւ միջազգային հանրութեան ու կազմակերպութիւններուն ներկայանալ զոհի ու հալածեալի դերին մէջ։
Փետրուար 14-ին, հաղորդագրութեամբ մը, Նուպար Աֆէեանի նման միջազգային հռչակ վայելող ութ անուանի սփիւռքահայեր դատապարտեցին Հայաստանի կառավարութեան դատաիրաւական եւ վարչական արգելքները հայ եկեղեցականներու նկատմամբ, որոնցմով վերջիններուս արգիլուեցաւ երկրէն դուրս գալ՝ մասնակցելու Վիեննայի մէջ Փետրուար 16-19 կայանալիք ՀԱԵ-ի Եպիսկոպոսաց ժողովին։
Յարգելով ութ անուանի սփիւռքահայերու կոչին մէջ տեղ գտած պատճառաբանութիւնները՝ ի պաշտպանութիւն ՀԱԵ-ի եւ Վեհափառ հայրապետին, ցաւալի կը նկատենք անոնց յայտարարութեան մէջ տեղ գտած հետեւեալ հատուածը. «Որպէս Միացեալ Նահանգներու եւ բազմաթիւ այլ երկիրներու քաղաքացիներ, սփիւռքահայերը պարտաւոր են դիմելու իրենց սեփական կառավարութիւններու աջակցութեան՝ ներառեալ քաղաքական լուծումներ եւ անհրաժեշտութեան պարագային՝ իրաւական գործողութիւններ, պաշտպանելու համար մեր կրօնական իրաւունքները»։
Ինչ ալ ըլլան ներկայ հակադրութեան պատճառները, որքան որ դատապարտելի է պետութեան ներքաշուիլը եկեղեցւոյ ներքին գործերուն մէջ, ինչպէս նաեւ եկեղեցւոյ զբաղիլը քաղաքականութեամբ, նոյնքան ալ դատապարտելի է օտար երկիրներու միջամտութիւնը Հայաստանի ներքին գործերուն՝ նոյնիսկ պետութիւն-եկեղեցի հակադրութեան պարագային. ա՛լ աւելի անընդունելի է, երբ այդ միջամտութիւնը տեղի կ՚ունենայ սփիւռքահայերու դրդումով։ Հայութիւնը պէտք է ունենայ այն հասունութիւնը՝ ինքնուրոյն եւ ներքին կարգով լուծելու իր ազգային հարցերը։ Օտար պետութիւնները միշտ ալ առիթը պիտի օգտագործեն՝ հայութեան ներքին հակասութիւնները ի նպաստ իրենց շահերուն ծառայեցնելու համար։
Որքան ալ սուր ըլլան հարցերը, ներհայկական ճակատի վրայ պէտք է նախընտրել երկխօսութիւնը իբրեւ զանոնք լուծելու գլխաւոր միջոց։